Arestare Bibi Netanyahu, Washington DC, 24 iulie 2024
Benjamin Netanyahu are o lungă istorie de a desfășura activități criminale care s-au dovedit a fi foarte dăunătoare pentru Statele Unite.
De prof. Anthony J. Hall
Cercetare globală, 24 iulie 2024
Regiune: Orientul Mijlociu și Africa de Nord , SUA
Tema: Drept și Justiție
Raport aprofundat: PALESTINA
imprimare
Translate Website
3

0
3

8

Bătălia pentru a defini ceea ce trece drept realitate în cea mai bolnavă superputere din lume devine mai fierbinte decât Hades. Benjamin Netanyahu , personificarea principală a convergenței genocide care leagă în prezent guvernele Israelului și Statelor Unite, este pe cale să se adreseze Congresului SUA. Multe forțe sunt în creștere care cer ruperea convergenței genocide în discuție.

.

.

.

.

Ce va face lumea cu un contingent foarte mare și entuziast de politicieni americani care îl întâmpină cu avid pe Netanyahu în Capitoliul SUA? Netanyahu se află chiar în fruntea infamiei care distrug în prezent credibilitatea sistemului mondial de drept internațional, care este acum testat ca niciodată?

Cu doar câteva zile în urmă, Curtea Internațională de Justiție, Curtea Mondială a ONU cu sediul la Haga, a decis că așezările evreiești din Teritoriile Ocupate sunt ilegale. Vezi asta .

Această hotărâre vine în completarea deciziei CIJ de la începutul anului 2024 conform căreia guvernul israelian trebuie să fie judecat pentru infracțiunea de încălcare a Convenției de genocid în Gaza.

Afirmația inițială din acest caz care a creat un precedent a provenit dintr-o acuzație elaborată din partea guvernului Africii de Sud.

Hotărârea a inclus „măsuri provizorii” menite să stopeze acțiunile care creează dovezi că un caz „plauzibil” de genocid este în desfășurare. În loc să țină seama de hotărâre, guvernul Israelului și susținătorii săi americani au accelerat ritmul și au lărgit sfera crimelor în masă, arătând nimic altceva decât dispreț pentru ordinul instanței ICJ.

Un al treilea element al contestațiilor juridice cumulative implică Curtea Penală Internațională, CPI. Elemente ale guvernului Netanyahu, inclusiv conducerea Mossad-ului, s-au angajat de mult într-o serie de intervenții nepotrivite și ilegale pentru a intimida CPI să rețină acuzațiile de crime de război comise de oficialii israelieni.

Click aici pentru a viziona videoclipul

S-au strâns multe dovezi care expun o serie de eforturi josnice de intimidare a fostului procuror șef al ICC, Fatou Bensouda, la inacțiune. Scopul a fost să o împiedice să depună acuzații de crime de război împotriva guvernului israelian. O extindere a aceluiași tip de intervenție disprețuitoare în instituția de bază a dreptului internațional a fost presată de Netanyahu și agenții săi din Mossad împotriva actualului procuror șef, Karim Kahn . Vezi asta .

Unii oficiali din guvernul SUA se alătură lui Netanyahu în încercarea de a stigmatiza CPI pentru că își face treaba. Asemenea atacuri motivate politic asupra independenței justiției ar trebui să facă, în prezent, obiectul unor acuzații penale împotriva guvernelor Israelului și SUA în sine.

Procurorul-șef Kahn a făcut deja o înregistrare publică a acuzațiilor împotriva cărora vrea să le aducă, pentru început, Netanyahu și ministrul său apărării, Yoav Gallant .

Multe piste ale istoriei în devenire converg pe măsură ce Benjamin Netanyahu aterizează în mijlocul numeroaselor controverse care iau contur la Washington DC. Care vor fi reacțiile în întreaga lume la primirea pe care o vor oferi lui Netanyahu mulți politicieni americani care lucrează în Congres și în jurul lor. Privită în lumina relației Israelului cu Congresul SUA, acea agenție legislativă din nucleul guvernului SUA se află într-o stare tristă de subordonare trădătoare față de o putere străină.

Probabil că mulți dintre acești oficiali aleși americani își vor repeta demonstrația macabra de servilitate față de Netanyahu, așa cum au făcut-o în timpul celor trei prezentări anterioare ale sale la Congres. La urma urmei, politicienii americani sunt în cea mai mare parte creaturi cumpărate și plătite ale lobby-urilor mari. Și nu există niciun lobby în Statele Unite care să fie mai bogat sau mai influent decât Lobby-ul Israelului.

Comitetul American pentru Afaceri Publice Israel, AIPEC, este una dintre cele mai vizibile unități ale Lobby-ului Israelului, mai ales din cauza sumelor mari de bani cu care mituiește atât de mulți politicieni americani. De fapt, potrivit congresmanului Thomas Massie , majoritatea colegilor săi din Camera Reprezentanților le-au repartizat fiecare „aipac Baby Sitter”.

Costul nerespectării comenzilor baby-sitterelor este că Lobby-ul Israelului va organiza înfrângerea politicienilor captivanți pentru a fi înlocuiți cu slujitori mai ascultători ai Israelului.

O mare parte a controversei are de-a face cu relațiile guvern-guvernamentale dintre Israel și Statele Unite. Are de-a face cu antagonismele dintre Partidele Republican și Democrat; între Donald Trump, Joe Biden și acum Kamala Harris în perioada premergătoare alegerilor prezidențiale din noiembrie. Are de-a face cu efortul din partea actualului guvern israelian, cu un contingent puternic de coloniști ucigași din Cisiordania, de a atrage armata americană într-un război cu Hezbollah, Houti și Iran, precum și cu miliția șiită din Irak și Siria.

Totuși, așa cum văd eu, spectacolul principal are de-a face cu cetățenii cu minte justiție, care încearcă să se desprindă de pozițiile profund criminale adoptate de guvernele sioniste din Israel-SUA și din restul Occidentului.

Inamicul este printre noi? Grupurile anti-genocid sunt vizate de mass-media și guvern
Guvernele occidentale se îndepărtează foarte mult de statul de drept, încercând să folosească intimidarea și violența pentru a-și forța alegătorii să meargă cu genocidul SUA-Israel. Cu toate acestea, acum este întârziat ca cetățenii să se unească pentru a opri participarea și complicitarea guvernelor atunci când pretind că vorbesc în numele nostru pentru a da undă verde genocidului atroce care a fost împins acum de aproape un an.

A aștepta ca aceste guverne să adere la această dată târzie la hotărârile judiciare care se conturează la Curtea Mondială și la CPI pare naiv. Nu a venit timpul ca acțiunile care să însoțească cuvintele din partea cetățenilor conștiincioși conștienți de responsabilitățile noastre de a proteja condiția umană?

Nu a sosit momentul să încercăm arestarea de către cetățeni a actualului genocidr-șef al lumii, având în vedere eșecul agențiilor noastre de aplicare a legii. În majoritatea țărilor, poliția și armata nu au reușit să intervină în apărarea dreptului omului la viață al palestinienilor, cu atât mai puțin la libertate și la căutarea fericirii.

Iată un eseu publicat inițial în Unz Review de Philip M. Giraldi Ph.D.. Dr. Giraldi este un fost oficial CIA, care este în prezent director executiv al Consiliului pentru Interesul Național. Această organizație a fost fondată pe afirmația că abordarea Israel First a guvernelor sioniste succesive din Statele Unite nu servește intereselor guvernului și poporului american.

În eseul său, dr. Giraldi subliniază liniile mai mari ale unei serii de crime care au permis guvernului Israelului să dezvolte în secret arme nucleare bazate parțial pe furtul din Statele Unite de uraniu îmbogățit, precum și de declanșatoare de bombe și alte elemente nucleare. tehnologie.

Eseul doctorului Giraldi explică parteneriatul dintre Netanyahu și regizorul de film de la Hollywood și spionul israelian, Arnon Milchan. În timp ce cei doi sunt implicați în crimele interne care planează deasupra capului lui Netanyahu, în vremuri mai devreme, partenerii au încălcat, de asemenea, legile internaționale și legile SUA, cu cunoştinţa deplină a FBI.

Subliniind crimele care au permis guvernului Israelului să obțină arme nucleare, arme pe care neagă că le deține până astăzi, dr. Giraldi subliniază o crimă suficientă pentru a justifica arestarea lui Netanyahu în timpul acestei călătorii la Washington DC.

Dacă Netanyahu ar fi reținut, ar putea fi împiedicat să continue ravagiile pe care le comite în încercarea de a-și proteja propria piele. În mod evident, Netanyahu a fost preocupat să caute să evite consecințele numeroaselor crime de război pe care le-a comis în cursul carierei sale politice.

*

Faceți clic pe butonul de distribuire de mai jos pentru a trimite prin e-mail/redirecționare acest articol prietenilor și colegilor dvs. Urmărește-ne pe Instagram și Twitter și abonează-te la canalul nostru Telegram . Simțiți-vă liber să repostați și să distribuiți pe scară largă articolele Global Research.

Răspândiți adevărul, trimiteți un prieten la Global Research

Acest articol a fost publicat inițial pe Looking out at the World din Canada .

Dr. Anthony Hall este în prezent profesor de studii de globalizare la Universitatea din Lethbridge din Alberta Canada. El este profesor în sistemul universitar canadian din 1982. Dr. Hall, a terminat recent un mare proiect de publicare în două volume la McGill-Queen’s University Press intitulat „The Bowl with One Spoon”.

Este cercetător asociat al Centrului de Cercetare a Globalizării (CRG).

Toate imaginile din acest articol sunt de la autor, dacă nu se specifică altfel

Sursa originală a acestui articol este Global Research
Drepturi de autor © Prof. Anthony J. Hall , Global Research, 2024