
Ucraina, mai nazistă decât Germania hitleristă! – NU GERMANIA A FOST CEA MAI NAZISTĂ ȚARĂ DIN LUME. A EXISTAT ÎN EUROPA UN STAT NAZIST MULT MAI BESTIAL DECÂT CEL GERMAN
Documentele declasificate recent de către Rusia la cererea reprezentanților Consiliului Popoarelor Rusiei (Consiliul Federației Rusiei) au început să apară deja pe situl Ministerului Apărării al Federației Ruse. Președintele Putin a ordonat Arhivelor Ruse de Război să ridice secretul de stat impus asupra lor încă de pe vremea lui Stalin.
Documentele descriu crimele și atrocitățile săvârșite de către naționaliștii ucrainieni în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial. Acestea au fost săvârșite de către organizațiile naționaliste ucrainiene cu sprijinul larg al populației ucrainiene și sunt înfricoșătoare în adevăratul înțeles al cuvântului.
Ele arată un naționalism ucrainian cu adevărat subuman, plin de o ferocitate și o ură bestială față de tot ce înseamnă ”altceva” decât ucrainian. În comparație cu Ucraina, Germania nazistă a fost un stat care chiar ar putea trece drept unul umanitarist. Pe lângă ucrainianul Stepan Bandera, Hitler a fost un copil naiv.
Dacă Hitler urmărea doar exterminarea evreilor, ucrainienii nu doreau doar exterminarea evreilor ci a tuturor naționalităților conlocuitoare, în primul rând exterminarea rușilor. Și nu oricum, ci în chinuri cât mai cumplite.
Documentele despre atrocitățile săvârșite de ucrainieni în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial au fost închise de Stalin care a impus secretul de stat asupra lor de teamă ca nu cumva rușii să se revolte aflând conținutul lor și să ceară exterminarea întregului popor ucrainian, fapt care ar fi dus la un cutremur în interiorul URSS.
De fapt încă din 1944 mareșalii ruși i-au cerut lui Stalin formarea unui tribunal militar care să-i judece pe criminalii ucrainieni vinovați de genocid și să-i execute.
Ei l-au atenționat pe Stalin că ucrainienii erau un popor criminal care indiferent ce vremuri ar fi trăit și sub ce regimuri, nu puteau trăi fără să ucidă.
Stalin, ca marxist-leninist nu a fost de acord cu o astfel de teorie și a refuzat să ia măsuri punitive de amploare împotriva ucrainienilor, mulțumindu-se să aprobe doar cercetarea criminalilor ucrainieni cu adevărat odioși, care au fost judecați și spânzurați.
După moartea lui Stalin, Partidul Comunist al Uniunii Sovietice și Hrușciov (care era ucrainian) au menținut regimul de documente secrete asupra arhivelor de război de teamă ca Israelul să nu ceară URSS-ului despăgubiri pentru genocidul ucrainian.
Pe atunci Ucraina făcea parte din URSS și responsabilitatea pentru eventuale despăgubiri cerute de Israel ar fi căzut în sarcina Moscovei care, firește, nu voia să plătească Israelului 300 de miliarde de dolari pentru crime pe care nu le săvârșiseră rușii.
Astăzi, însă, Ucraina este un stat independent și poporul ucrainian poate să-și asume responsabilitatea propriului trecut. Dar astăzi trecutul este falsificat pe scară largă, așa că președintele Putin a ordonat Ministerului Apărării al Rusiei să ridice secretul de stat de pe documentele privind genocidul ucrainian.
Documentele sunt terifiante și arată că Ucraina anilor 1940-1945 a fost mai nazistă decât Germania nazistă și mai odioasă și mai fanatică decât SS-ul german și decât Gestapoul.
Armata Ucrainiană avea regimente întregi de călăi care se ocupau numai cu uciderea la ordin a populației civile de alte naționalități.
Se exterminau sate și orașe întregi de ruși. Voluntarii erau extremiști de dreapta și cruzimea lor era înfricoșătoare. Când prindeau ruși ori evrei le scoteau inimile din piept cu cuțitele și le mâncau. Asta în numele apărării Ucrainei.
Cele mai multe atrocități au fost comise de naziștii ucrainieni în Ucraina de Sud-Est (Doneț. Lugansk, Harkov etc). Adică în locurile unde astăzi actuala Armată Ucrainiană trage cu tunurile în satele și orașele rușilor, așa cum făcea în anii 1941-1943.
Opinia publică indusă azi în eroare de o propagandă mincinoasă nu știe că rușii din Republica Populară Donețk și Republica Populară Lugansk și-au declarat independența în acest an și cer ajutorul Rusiei tocmai de teamă ca evenimentele din 1941-1945 să nu se repete și rușii să fie exterminați de ucrainieni.
Fasciștii ucrainieni au ucis în anii 1941-1943 un număr de 5 200 000 (cinci milioane două sute de mii) de civili din Ucraina (naționalități conlocuitoare, mare parte din ei de etnie rusă) și au omorât aproape 900 000 (nouă sute de mii) de evrei.
Numărul polonezilor uciși a fost de 200 000 (două sute de mii). Au fost executați peste 400 000 (patru sute de mii) de militari sovietici care fuseseră luați prizonieri de germani sau se predaseră.
În acest fel omorurile săvârșite de bandele naționaliste ucrainiene întrec cu mult numărul victimelor nazismului german și plasează Ucraina pe locul I între statele naziste.
Cuprinși de fanatism și de admirația pentru Hitler, aproape trei milioane de bărbați ucrainieni în putere au cerut să plece în Al Treilea Reich ca să muncească voluntar pentru nemți în fabricile și pe ogoarele nemților, numai ca Armata Germană să poată extermina tot poporul rus.
La 30 iunie 1941 batalionul fascist Lvov sub comanda lui R. Șukovici a executat cu glonț în ceafă trei mii de polonezi ucrainieni, inclusiv trei oameni de știință cunoscuți pe plan mondial. În zilele care au urmat batalionul a mai executat un grup de șapte mii de ruși compus din femei, bătrîni și copii.
În timp ce femeile și copii erau executați prin tăierea gîtului cu cuțitele, în curtea „Catedralei Metropolitane Sfântul Andrei” mitropolitul catolic ucrainian ținea un servicu divin de mulțumire rugându-se pentru „victoria armatei sfinte a lui Adolf Hitler”..
Biserica Catolică Ucrainiană a binecuvântat toate crimele și masacrele diviziei naziste ucrainiene „Galicina”. Aceasta a comis în septembrie 1941 masacrul și genocidul de la Babi Yar, o râpă din apropierea Kievului. Aici au fost aduși în septembrie 1941 peste 50 000 (cincizeci de mii) de evrei din clasa de mijloc, trei mii de țigani și circa 40 000 (patruzeci de mii) de civili ruși (mare parte femei și fete) pe care SS-iștii ucrainieni i-au dezbrăcat la pielea goală apoi au început să violeze femeile și fetele neținând cont că părinții și rudele lor erau de față.
După violuri s-au dedat la scene de coșmar. Rusoaicelor și evreicilor le tăiau sînii și presărau sare pe răni, iar pe bărbați îi castrau pe viu. Unora dintre prizonieri li se tăiau brațele care apoi erau fripte pe grătar. Atrocitățile au atins o asemenea culme abominală că soldații germani, revoltați, au refuzat să mai participe la masacru și s-au retras, lăsîndu-i pe călăii ucrainieni să ducă la capăt genocidul.
În cele din urmă totul a sfârșit într-o baie de sânge. Prizonierii au fost omorâți la modul cel mai bestial cu arme de foc descărcate în gât sau stomac (ca să moară în chinuri) sau loviți în cap cu topoarele ori cu sapele. După terminarea masacrului trupurile au fost aruncate în râpă și râpa acoperită cu pământ.
Batalionul de masacru condus de fascistul ucrainian Vojnovski a omorât 350 000 (trei sute cincizeci de mii) de ruși în marea majoritate femei și copii și peste 160 000 (o sută șaizeci de mii) de evrei. La aceste omoruri au dat o mână de ajutor țăranii ucrainieni fasciști și muncitorii ucrainieni fasciști care aveau o ură atât de mare față de evrei și ruși încât s-au dedat la acte de canibalism. Pentru faptele lor ei au primit medalii și ranguri naziste iar Vojnovski a primit gradul de maior în Armata Germană.
Ucrainianul Șutnevici care ucisese și el circa trei mii de evrei a primit doar gradul de căpitan în Armata Germană. În satele Lipniki, Certozi, Mikulici, Vladimir, bandele de ucrainieni ucideau copii rușilor și polonezilor luându-i de picioare, învârtindu-i și dându-i cu capetele de pereți. Dacă erau prea mulți copii, aceștia erau aruncați de vii în fântâni și părinții erau aruncați după ei, apoi fântânile acoperite cu pământ. Au fost ucise în acest fel numai într-un singur județ 15 000 (cincisprezece mii) de persoane.
Ura ucrainienilor împotriva rușilor și a evreilor era așa de mare încât dacă o fată ucrainiană se căsătorise cu un evreu sau cu un rus, atunci tatăl sau fratele ei o violau cu forța. Zeci de tinere nesuportând o astfel de umilință au alergat și s-au înecat în Nistru. Cele care nu se sinucideau erau prinse și spintecate de cei care le violaseră (adică de tații și frații lor) în felul următor: li se băga vârful cuțitului în vagin și erau spintecate așa de jos în sus. Toate aceste lucruri se petreceau în anii 1941-1945 în Ucraina Socialistă. Adică în mijlocul unui popor care deși trăise 20 de ani în ideea prieteniei între popoare promovată de socialism, a uitat într-o noapte toate aceste idei și a devenit la fel de primitiv și sălbatic precum oamenii cavernelor.
Astăzi, după 20 de ani de existență sub deviza valorilor europene și în spiritul european al promovării minorităților naționale, pe care ei singuri le clamează, ucrainenii și-au reluat marșurile naziste pe străzile din Kiev, se mândresc cu genocidul săvârșit asupra evreilor, polonezilor și rușilor, iar Armata Ucrainiană trage cu tunurile în blocurile de locuințe, în școlile și spitalele din orașele rusești din sud-estul Ucrainei.
Este limpede că indiferent sub ce deviză ar trăi poporul ucrainian, nazismul și fascismul nu pot fi eradicate din Ucraina. Este interesant să vezi ca român că întreaga noastră clasa noastră politică și toți conducătorii noștri fraternizează azi cu clasa politică ucrainiană fără să vadă că Ucraina ține azi între granițele ei teritorii românești care totalizează încă o Republică Moldovă pe care ea, Ucraina o ocupă în mod nejustificat și cu binecuvântarea Bucureștiului. Oare de ce nu suflă politicienii noștri români nici o vorbuliță despre acest teritoriu?
În al treilea rând, citind aceste documente nu trebuie să crezi că Israelul nu va cere Ucrainei despăgubiri pentru crime și genocid. În mod normal, aceste despăgubiri ar trebui să ajungă la circa 200 de miliarde de euro. Israelul va cere aceste despăgubiri, dar așteaptă ca apele să se limpezească în Ucraina. Adică să vadă cine va rămâne între granițele Ucrainei.
Deocamdată, numai Crimeea, Donețk și Lugansk și-au declarat independența și au devenit republici ruse libere. Acestea nu se consideră parte a statului ucrainian și, evident, nu vor plăti despăgubiri.
Sursa: Gheorghe PANAITESCU – justitiarul.ro
Tâmpenii de toată jena.
Ce e rau in a fi „nazist”, adica national-socialist ?
Catastrofa dolarului Fiat din cauza creșterii rublei de gaz: ieșire din războiul nuclear?
Războiul împotriva Rusiei a fost provocat cu ajutorul Ucrainei pentru a salva sistemul de bani cu bule!
Faptul că totul este în joc pentru globalişti, şi anume sfârşitul sistemului lor mondial de distrugere a oamenilor, bazat pe moneda fiat cheie dolar, devine evident peste tot. A început nașterea noii Ordini Naționale bazate pe muncă și valori. Acest lucru este evident în războiul stăruitor purtat împotriva Rusiei în Ucraina.
Nu pentru că Rusia este în război cu Ucraina, Rusia este „băiatul rău”, acesta este doar pretextul. Nu, pentru că președintele Putin folosește resursele naturale rusești ca o super armă împotriva sistemului dolarului fiat și a euroului fiat. Rusia nu a fost un dușman al Occidentului atâta timp cât oligarhii evrei au condus acolo sub Elțin și au fost capabili să exploateze imensele resurse naturale ale țării pentru pretențiile lui Rothschild de a domina lumea. Dar de când Vladimir Putin i-a eliminat pe oligarhii Rothschild, conduși de Mihail Chodokowski, președintele rus a fost considerat arhi-inamicul sistemului mondial globalist. Regretatul senator evreu din California, Tom Lantos, a salivat în camerele de filmat încă din 2002: „Soarta lui Putin este pecetluită” (Soarta lui Putin este pecetluită ). Din păcate, filmarea a fost eliminată de pe internet.
Sistemul monetar fiduciar, pentru păstrarea căruia America a instigat de fapt 201 de războaie sau conflicte militare în lume din 1945, a impus națiunilor lumii să cumpere dolari pentru a putea tranzacționa internațional folosind moneda de rezervă dolar. Cine vrea să cumpere ceva dintr-o altă țară de pe pământ trebuie să cumpere dolari din America, deși America în sine nu are nicio legătură cu produsul care urmează să fie cumpărat. Astfel, America ar putea câștiga dolari nelimitați și ar putea încărca inflația în întreaga lume. Prin urmare, națiunile au trebuit să se aprovizioneze cu dolari pentru a putea participa la comerțul mondial. Achizițiile de energie joacă aici rolul principal, deoarece aici trebuie cheltuiți cei mai mulți bani. Dar când țările mari își desfășoară brusc comerțul, în special comerțul cu energie, în propriile monede, nu mai este nevoie ca națiunile lumii să țină în magazin dolarul cumpărat. Rezerva de dolari devine fără valoare pentru ei, așa că își dau dolarii înapoi emitentului, Rezerva Federală. Rezultatul va fi prăbușirea SUA sub o inflație fără precedent. Același lucru este valabil și pentru euro, pe care mulți nu mai trebuie să o țină la îndemână atunci când plătesc în ruble. Apoi aruncă în aer UE, care supraviețuiește doar prin tipărirea banilor, dar nu prin crearea de valoare, pentru că alții trebuie să cumpere energie cu euro. Acesta este motivul real al războiului împotriva Rusiei. Rezultatul va fi prăbușirea SUA sub o inflație fără precedent. Același lucru este valabil și pentru euro, pe care mulți nu mai trebuie să o țină la îndemână atunci când plătesc în ruble. Apoi aruncă în aer UE, care supraviețuiește doar prin tipărirea banilor, dar nu prin crearea de valoare, pentru că alții trebuie să cumpere energie cu euro. Acesta este motivul real al războiului împotriva Rusiei. Rezultatul va fi prăbușirea SUA sub o inflație fără precedent. Același lucru este valabil și pentru euro, pe care mulți nu mai trebuie să o țină la îndemână atunci când plătesc în ruble. Apoi aruncă în aer UE, care supraviețuiește doar prin tipărirea banilor, dar nu prin crearea de valoare, pentru că alții trebuie să cumpere energie cu euro. Acesta este motivul real al războiului împotriva Rusiei.
Așadar, Rusia urmează să fie distrusă pentru a împiedica lumea să-și cumpere energie, mărfuri și cereale din Rusia în ruble – față de monedele naționale.
Statele Unite, care se află în pragul colapsului, au ajuns deja într-un punct de disperare care anunță moartea apropiată a diabolicului hegemon mondial. Biden a avertizat India să nu plătească importurile de energie din Rusia în rupii, deoarece ar submina moneda dolarului. Este o deschidere rară!
Această alianță anti-globalistă – Putin, Modi, Xi – nu poate fi învinsă
Canalul oficial de știri al Indiei NDTV a dezvăluit amenințarea disperată a Americii că India va fi amendată dacă își plătește importurile de gaz și petrol din Rusia în rupii. NDTV pe 1 aprilie 2022 : „SUA, la 31 martie 2022, au avertizat cu privire la consecințele pentru țările care încearcă în mod activ să „ocoli sau să înlocuiască” sancțiunile americane împotriva Moscovei pentru invadarea Ucrainei. a spus în timpul vizitei sale în India din 31 martie 2022: „Nu vrem să vedem mecanisme care au ca scop să susțină rubla sausubmina sistemul financiar bazat pe dolari sau eluda sancțiunile noastre financiare. Am venit aici în spiritul prieteniei pentru a explica mecanismele sancțiunilor noastre și importanța de a ni se alătura pentru a ne exprima hotărârea comună și pentru a ne promova interesele comune. Și da, există consecințe pentru țările care încearcă în mod activ să eludeze sau să eludeze aceste sancțiuni”, a spus el. ” Dacă nu este o frică existențială pură exprimată aici, atunci ce este? Dar India este suficient de puternică, NU și India spune NU. , precum China.
De fapt, nimeni nu are nevoie de dolar. De ce ar trebui o țară precum India, de exemplu, să cumpere mai întâi dolari pentru a avea voie să cumpere mărfuri din Rusia? Astfel, dolarul este o monedă fiat eșuată care pierde din ce în ce mai multă valoare în fiecare zi. „Banii fiat” sunt un obiect economic care servește drept mijloc de schimb – dar fără valoare intrinsecă. Opusul „banilor fiat” este banii de mărfuri. Exact ceea ce se creează acum în Rusia cu rubla. Investiția în dolari acum este un pic ca a investi într-un atlet care tocmai a sărit dintr-un avion fără parașută. Ceea ce au nevoie oamenii sunt lucruri precum mâncare, ulei pentru încălzire, electricitate, ulei și așa mai departe. Asta oferă Rusia. Aceasta este ceea ce stă la baza noii strategii a Rusiei pentru ruble. Rubla este purtată de valori reale, dolarul se bazează doar pe o bulă speculativă. Globaliștii vor să împiedice această adevărată ordine mondială umană, valori și muncă, astfel încât să poată sărăci și jefui umanitatea cu sistemul lor de bule de bani pentru toată eternitatea. Aceasta este forța motrice din spatele războiului Occidentului împotriva Rusiei.
Desigur, masele ignorante care cred în mod prostesc că mass-media de sistem vor fi distruse complet atunci când dolarul și euro vor ajunge la zero. Vor fi uimiți să fie atât de înșelați, incapabili să înțeleagă că credulitatea lor a dus la căderea lor financiară. Mulți vor muri de foame, alții vor rămâne fără adăpost.
Dacă dolarul scade la zero, imperiul datoriilor americane se prăbușește odată cu dolarul fiat. Desigur, datoria nu a fost niciodată sustenabilă. Iar MMT ( Teoria Monetară Modernă ) nu a fost niciodată altceva decât o iluzie stupidă. Nimeni care are măcar o scânteie de IQ nu va dori să aibă vreo legătură cu acest sistem, chiar și cu sistemul de înlocuire al unui dolar digital al băncii centrale. Masele constată că doar pentru că faci bani digital, inflația nu va dispărea. În orice caz, va duce doar la tipărirea banilor și mai rapide și la devalorizări ale monedei.
RFA trebuie acum să deschidă un cont de ruble la Banca Gazprom, așa că trebuie să cumpere mai întâi ruble și să schimbe moneda rusă cu gaz și petrol. Pentru a salva fața, Putin a aprobat demersul interimar pentru Republica Federală Germania prin intermediul Băncii Gazprom pentru a nu fi nevoit să deschidă oficial un cont de ruble la banca centrală rusă. Dar concluzia este că nu are nicio diferență. De aceea, întreaga industrie a urii cere guvernului RFG să „oprească în sfârșit toate importurile de energie din Rusia” în fiecare minut al zilei de 24 de ore . Cu toate acestea, dacă întregul embargo energetic este aplicat, ne vom întoarce din punct de vedere economic în epoca de piatră. Plătim în ruble, pierim în euro și dolari. Din punctul lor de vedere, berlinezii au de ales între ciumă și holeră.
Țările occidentale au tăiat Rusia de la dolari și euro, dar insistă ca Rusia să folosească aceiași dolari și euro pentru a-și plăti obligațiile internaționale. Atâta timp cât sancțiunile economice occidentale sunt în vigoare, ca Rusia să vândă gaz pentru dolari sau euro ar fi ca și cum să-și dea gratuit resursele naturale. Și Rusia nu va furniza energie gratuit. Cu siguranță nu națiunilor „neprietenoase” care au instigat un război economic împotriva Rusiei. Se poate interpreta asta doar ca însemnând că globaliştii vor un mare război cu orice preţ, pentru că Rusia va riposta pentru că poate riposta.
Gita Gopinath, adjunct Directorul FMI: „Rubla crește, dolarul dispare!”
Din punctul de vedere al globaliștilor, prăbușirea dolarului face necesar ca marele război să vină la finalul răsturnărilor actuale, poate că au plănuit război nuclear, pentru că asta ar însemna pierderea instrumentului lor de putere mondială. Deși viitoarea rublă de gaz nu este menționată în mod explicit în numărul din martie al publicației FMI, Fondul Monetar Internațional nu se mai îndoiește de dispariția dolarului. Numărul FMI, WP/22/58 – martie 2022 a fost intitulat: „ Eroziunea târâtoare a dominației dolarului: comutatorii activi și creșterea monedelor de rezervă non-tradiționale” -Erodarea ascunsă a dominației dolarului: diversificatori activi și creșterea monedelor de rezervă netradiționale .
Rezumatul de mai sus precizează: „Documentăm o scădere a cotei dolarului a rezervelor internaționale de la începutul secolului. Există o diversificare activă a portofoliului de către administratorii rezervelor băncilor centrale. Este izbitor că scăderea cotei dolarului nu a fost asociată cu o creștere a acțiunilor în lire sterline, yeni și euro, nici cu alte valute de rezervă vechi și entități care, împreună cu dolarul, au alcătuit istoric Drepturile speciale de tragere ale FMI. O îndepărtare treptată de dolar are loc pe măsură ce atractivitatea monedele de rezervă netradiționale au crescut”. Nu îndrăznesc să vorbească despre remnimbi, ruble și rupii.
Pe 29 martie 2022, Gita Gopinath, primul director general adjunct al Fondului Monetar Internațional , a oferit un interviu care a fost preluat de Financial Times . Ea a spus:”Unele țări sunt deja în proces de renegociere a monedei în care sunt plătiți pentru comerț. Rusia și India pregătesc un mecanism rupie-rubla care le-ar permite să tranzacționeze în monedele lor locale și dolarul Sancțiunile impuse de țările occidentale în răspunsul la operațiunea militară rusă din Ucraina duc la apariția unor blocuri valutare mici bazate pe comerțul între grupuri de țări, iar utilizarea altor valute decât dolari sau euro în comerțul global va diversifica și mai mult rezervele valutare deținute de băncile centrale naționale. .Rubla și-a recuperat majoritatea pierderilor și a devenit cea mai performantă monedă din lume.Continuă să se aprecieze și este în creștere cu 60% față de dolarul american de la nivelul minim din prima săptămână a lunii martie. La 31 martie 2022, rubla se tranzacționa la 82 la 1 față de dolar.” ( FT, 2022-03-29 )
Trebuie să vă imaginați că în timpul războiului rubla a devenit moneda de ancoră, ca să spunem așa. Și asta în ciuda faptului că aproape jumătate din rezervele de valută ale băncii centrale ruse în străinătate, în valoare de 640 de miliarde de dolari, au fost înghețate. Asta în ciuda faptului că aproape 400 de companii occidentale și-au încetat operațiunile în Rusia și majoritatea băncilor ruse au fost excluse din sistemul Swift.
Asta nu poate însemna decât că cealaltă, lumea decisivă care nu este de „parte greșită” trece deja la valute valoroase care nu pot fi confiscate de hegemonul mondial. Resursele naturale incredibile ale Rusiei vor produce și asigura această monedă de rezervă mondială. Cum altfel ar fi posibilă această creștere a rublei în această perioadă de sancțiuni și război?
Într -un interviu acordat n-tv pe 1 aprilie 2022 , politologul Markus Kaim a avertizat împotriva dorinței germane de pieire sub pretextul autoînșelăciunii. Kaim evaluează faptul că principalele puteri mondiale, China și India, sunt de partea Rusiei: „Este important din punct de vedere simbolic, mai presus de toate, deoarece Putin îl poate folosi pentru a ilustra că Rusia nu este izolată. Ceea ce sugerează Occidentul, îi sugerează că Rusia a fost exclus din comunitatea internațională. Ideea rămâne exact aceeași cu India și China, Rusia nu este izolată și Occidentul ar face bine să țină cont de tot ce intenționează să facă acum.”
„Russland ist nicht isoliert”
n-tv NACHRICHTEN
Dass der russische Feldzug in der Ukraine auch in den Augen Putins kein Erfolg sein kann, ist für den Politikwis…
Sa fim seriosi!
Rusia ii intrece de departe si pe nemti si pe ucrainieni!
Cateva exemple care imi vin rapid in minte: Fantana Alba, Katyn, Holodomor, inclusiv cateva progromuri impotriva propriului popor…. asa ca incercarea de a-i scoate pe ucrainieni din gramada si a-i arata ca fiind oaia neagra, nu tine! Rusia, si popoarele ei, este, a fost si va fi o plaga pentru popoarele Europei! O ciuma! Istoria dar si intentiile ei viitoare o demonstreaza. Ar trebui sa aibe soarta Germaniei de dupa WWW II. Si sa fie impartita in mai multe state mici in asa fel incat sa nu mai ajunga niciodata la puterea militara in care sa poata tine sub teroare intreaga planeta!