Mesajul necenzurat şi nemodificat al Colonelului Qaddafi – testamentul său în faţa poporului.
În numele lui Allah, binefacatorul şi milostivul …
Timp de 40 de ani, sau au fost mai mulţi, nu mai ţin minte, am făcut tot ce am putut să dau oamenilor case, spitale, şcoli, iar când le-a fost foame le-am oferit hrană.
Am transformat chiar Benghazi în zonă agricolă din deşert, am înfruntat atacurile de la acel cowboy Reagan, când mi-a omorat fiica adoptată de la orfelinat, el încerca să mă ucidă, în loc de asta el a ucis-o pe sărmana fetiţă inocentă.
Apoi i-am ajutat pe fraţii şi surorile mele din Africa, cu bani, pentru Uniunea Africană. Am făcut tot ce am putut să-i învăţ pe oameni ce înseamnă conceptul unei democraţii reale, unde comitetele oamenilor conduceau ţara.
Dar aceasta nu a fost niciodată de ajuns, aşa cum unii mi-au spus, chiar oamenii ce aveau case cu 10 camere, costume şi mobilier nou, aceştia nu erau niciodată mulţumiţi, aşa egoişti cum erau vroiau mereu mai mult.
Ei au spus americanilor şi altor vizitatori că aveau nevoie de democraţie şi libertate, fără să realizeze vreodată că era vorba de un sistem de „tăiat gâtul”, unde câinele mai mare îi mănâncă pe restul, însă ei erau vrăjiţi de aceste cuvinte, fără să realizeze măcar că în America nu există medicamente gratuite, spitale gratuite, case gratuite, educaţie gratuită şi nici mâncare gratuită, cu excepţia faptului când oamenii trebuie să cerşească sau să stea la cozi interminabile pentru o farfurie de supă.
Nu, indiferent de ce făceam, nu era niciodată de ajuns pentru unii, însă pentru alţii, ei ştiau că eram fiul lui Gamal Abdel Nasser, singurul lider arab şi musulman veritabil care a existat de la Salah-al-Deen încoace, când el a
revendicat Canalul Suez pentru oamenii săi, la fel cum am revendicat şi eu Libia, pentru oamenii mei, erau paşii lui cei pe care am încercat să-i urmez, ca să-mi ţin oamenii liberi de la dominaţia colonială – de le hoţii ce vroiau să fure de la noi.
Acum sunt sub atacul celei mai mari forţe militara din istorie, fiul meu cel mic african, Obama vrea să mă ucidă, să ia libertatea acestei ţări, să ia gratuitatea caselor noastre, medicamentele noastre gratuite, educaţia noastră gratuită, hrana noastră gratuită, şi să o înlocuiască cu stilul hoţoman american, numit “capitalism”, însă noi toţi din lumea a treia ştim ce înseamnă asta, înseamnă corporaţii ce conduc ţările, conduc lumea, iar oamenii suferă.
Astfel, nu există alternativă pentru mine, trebuie să iau poziţie, iar dacă Allah doreşte, voi muri urmând calea Sa, cale ce a făcut din ţara noastră o ţară cu teren agricol bogat, cu hrană şi sănătate şi chiar permiţând şi ajutând fraţii şi surorile noastre africane să lucreze aici alături de noi, în Jamahiriya Libiană.
Nu-mi doresc să mor, însă dacă se ajunge la asta, pentru a-mi salva pământul şi miile de oamenii care-mi sunt copii, atunci fie.
Fie ca acest testament să fie vocea mea în lume, că m-am ridicat împotriva atacurilor cruciaţilor din NATO, m-am ridicat împotriva cruzimii, trădării, împotriva vestului şi ambiţiilor colonialiste şi că am stat alături de fraţii mei africani, adevăraţii fraţi arabi şi musulmani, ca şi o rază de lumină.
Când alţii îşi construiau castele, eu am locuit într-o casă modestă şi într-un cort.
Nu mi-am uitat niciodată copilăria din Sirt, nu am cheltuit nesăbuit banii ţării şi precum Salah-al-Deen, marele nostru lider musulman, care a salvat Ierusalimul pentru Islam, am luat doar puţin pentru mine …
In vest, unii m-au numit nebun, dement, însă ei ştiu adevărul, deşi continuă să mintă, ei ştiu că pământul nostru este independent şi liber, nu sub control colonial, ei ştiu că viziunea mea, calea mea este, iar asta a fost limpede pentru oricine, pentru oamenii mei şi că voi lupta până la ultima suflare ca să rămânem liberi, fie ca Allah cel atotputernic să ne ajute să rămânem încrezători şi liberi.
Col. Mu’ummar Qaddafi,
2011/05/04
Adevărul despre războiul din Siria , Irak , Afganistan , Libia, Egipt . . . şi România in 1989
Noua Ordine Mondială, bani şi sânge. Război pentru Băncile Centrale
Un grup de economişti renumiţi abordează conflictele militare actuale dintr-o perspectivă mai puţin „obişnuită”, anume prin prisma strategiilor financiare. Iar acestea au ca ţintă Băncile Centrale din Orientul Mijlociu, Eurasia si Africa, care nu sunt în reţeaua elitei globale. Premiul cel mare e Banca Centrală a Iranului.
„Resursele contează, pentru că sunt zone bogate în petrol, gaze, diamante, depozite minerale, şi, nu în ultimul rand, au şi poziţii strategice. Însă, valorificarea acestor bogăţii ţine de bănci, iar cele din zonele cuprinse de conflicte nu erau înregimentate”, scrie Rob Kirby, de la Market Oracle.
Cele două arme prin care elita financiară poate cuceri întreaga lume sunt îndatorarea şi controlul total asupra valutei.
„Guvernanţii care se îndatorează la bănci „internaţionale” nu mai au nevoie de nicio platformă politică, pentru că s-au înrobit şi pe ei, şi popoarele pe care le reprezintă”, scrie specialistul Brandon Turbeville. Însuşi marele globalist financiar Mayer Amschel Rothschild a spus-o:„Daţi-mi controlul asupra împrumuturilor unei naţiuni şi nu-mi mai pasă cine face legile!” Iată că „s-a făcut lumină”! Prin „prisma” Rothschild , ţările care nu-şi derulează valuta prin sistemul elitei globale se situează pe „lista neagră” a acesteia .
el si-a exprimat opinii personale.unde in europa sau america exista asemenea conditii?de fapt cui i-ar fi placut sa traiasca in libya?gm
Când ai hotărât să invadezi Libya, pe libieni i-ai întrebat dacă le-ar fi plăcut să trăiască în Libya ?
De fapt, care este orientarea politică a sclavilor ? Ei au un vis (acela de a fi liberi) şi acesta îi mişcă şi nu „democraţia” stăpânilor. Care ar fi explicaţia că întreb dar nu aştept răspuns ? Ce legătură are Testamentul cu noi ?
Aveti aici o analiza a domnului Badan Sergiu, un cunosctaor al situatiei din Libia, singurul pe car il stiu, care a urmarit pas cu pas evolutia atacului impotriva Libiei din surse independenta (puteti urmari pe bloul sau rapoaret aporpae zilnice) si distrugerea societatii libiene atat de generoasa si echitabila cum noi nu am mai avut de pe vremea dacilor.
http://badan.wordpress.com/2013/06/09/despre-un-om-mare/