Pixelu Albastru
167 aprobate

mariusneh@yahoo.com
109.97.78.129
Economistul Dan Diaconu spune altceva pe blogul său:

…în 2016, la întâlnirea lui Moshe Kantor – preşedintele Congresului Evreiesc European cu Vladimir Putin a avut loc următorul dialog (surprinzător pe atunci pentru mulţi):

MK: „Gravitatea situaţiei evreilor din Europa este la cel mai jos nivel de la Al Doilea Război Mondial încoace. Evreii resimt teama şi exodul din Europa este o realitate. Tot mai mulţi evrei vor să părăsească Franţa, care este totuşi considerată o ţară sigură“,
VP: „Să vină la noi! În epoca sovietică, ei emigrau de aici. Acum, nu trebuie decât să se întoarcă!“

Aveţi în acest dialog toate elementele necesare înţelegerii situaţiei. Deznodământul – pe care l-am prezentat cu mult timp în urmă – îi va lua pe mulţi prin surprindere.