Puscasu Vlad | În răspuns la Sorin5780.stimate domn Sorin,
Asa este dupa cum am spus populatia actuala este 17 milioane locuitori in realitate si 19 milioane teoretic, pe hartie. Insa realitatea din calculator nu se potriveste cu cea din targ. 23 milioane locuitori traiau in 1990, si ne raportam la anul zero: 1990. Datorii zero, populatie mare si tanara. Acei 1 milion de noi cetateni romani de dupa 1990 sunt urmatorii: – 400.000 israelieni cu dubla cetatenie, si-au recapatat pasaportul romanesc si cetatenia romana In total plus minus avem de-a face cu aproximativ 1 milion de noi romani, cetateni. Dintre acestia israelienii traiesc fie in Israel fie in America cu pasaport cetatenie dubla, tripla chiar. Dintre cetatenii Republicii Moldova 30.000 se afla pe teritoriul Romaniei, si alte cateva sute de mii au pasaport romanesc dar traiesc in occident pentru o paine. Dintre cetatenii chinezi, arabi, francezi olandezi care au obtinut cetatenia romana au ales in cea mai mare parte sa traiasca in ROMANIA! Da, Romania are nevoie urgenta de medici, asistente medicale, infirmiere, si ma intrebati cine decide, evident ca asazisul minister al sanatatii si Guvernul in fond. AJOFM si Fortele de munca, si Inspectoratul Teritorial de munca, au si ele un cuvant de spus la nivel national, insa in mediul privat de regula decide angajatorul iar la stat guvernul. Insa cei din mediul privat , in special cei din domeniul constructiilor de locuinte sunt disperati ca nu gasesc muncitori pe santier si nu mai e mult si vor apela la NEPAL. Muncitori harnici, care muncesc 12 ore pe zi pentru o portie de orez si salar romanesc, si pe deasupra sunt si fericiti si-ti zambesc si-ti multumesc! E valabil si pentru cadrele medicale lipsa din Romania. Medicii romani se plang mereu de conditii, de salar, duca-se! duca-se! nu e nici o problema, din CHina Sudan si Nepal sunt alte cateva zeci de mii de medici care abia asteapta sa vina in Romania si stau la coada, la rand! |
nu cred ca acest sait este destinat ca unii sa propovaduiasca imigratia invocand n motive. noi sa ne luptam pentru intarirea, inmultirea, educarea, imbogatirea, moralizarea elementului etnic romananesc. Tara aceasta pentru el s-a intemeiat. Tarile de unde vin musilim, africani sunt imense, sa si le gospodareasca. Un tanar roman, scolit chiar, nu primeste nici un avantaj la terminarea studiilor: nici adapost, nici ajutor banesc, nici apartament pe cand un african – de calificare zero sau incerta – e luat imediat in primire de acest stat, este cazat, i se asigura hrana, bani, apoi apartament si n facilitati. Asta inseamna pe termen lung inlocuire de etnii. de ce, pentru ce? Adica, a ajuns rasa europeana batjocura celorlalte si rolul ei este acela de ingrasamant pentru nemaipomenitele rase superioare (?) negroide… suntem chiar dementi? Chiar nu judecam in perspectiva…
„România este o ţară înconjurată de români.” (Nicolae Iorga)
Ucraina Conform recensământului din 1989, în Ucraina locuiesc 459.000 de români, împărţiţi în mod arbitrar de autorităţi în 324.000 „moldoveni” şi 135.000 „români”.
Bulgaria Unii istorici şi specialişti bulgari apreciază că, în prezent, pe teritoriul bulgar trăiesc aproximativ 125.000-150.000 de români, concentraţi în partea de nord. Minoritatea română este, astfel, a doua minoritate ca importanţă şi număr din Bulgaria, după cea turcă.
Macedonia Populaţia aromână, cunoscută mai mult sub numele de vlahi, însumează între 150.000-180.000 persoane, trăind în grupuri compacte în Bitolia, Ohrid, Prilep precum şi pe Valea Vardarului.
Albania O statistică a UNESCO consemna cca.10 000 de vorbitori ai dialectului aromân. Alte estimări sunt de la 50 000 la 200 000 de oameni, sau despre cca. 15% din populaţia Albaniei. Potrivit celor mai recente estimări oficiale, în Albania s-ar afla 100.000 de aromâni.
Serbia Românii/vlahii timoceni locuiesc în 154 de sate cu populaţie compact românească şi în alte 48 de localităţi cu populaţie mixtă. Numărul lor total depăşeşte 300.000 de persoane. Spre deosebire de comunitatea românilor din Voievodina (circa 60.000 de suflete), nu au drepturi naţionale întrucât sunt asimilaţi sârbilor sau sunt numiţi vlahi, ca etnie distinctă faţă de români.
Ungaria Grupuri compacte de români trăiesc în mai multe aşezări rurale din apropierea graniţei cu România, în oraşul Jula (maghiară Gyula), precum şi în capitala Budapesta. Rezultatele recensământului din 2001 indică 8.000 de persoane care s-au declarat români, respectiv 8.482 de cetăţeni ai Ungariei care au considerat că limba lor maternă este româna. Conform surselor provenind din interiorul comunităţii, populaţia românească din Ungaria numără 20.000 – 25.000 locuitori, mult peste datele oficiale.
Grecia Diferite surse estimează că în Grecia trăiesc între 700.000 şi 1.200.000 de cetăţeni de origine aromână. Aceşti sunt consideraţi greci romanizaţi
Oficial, mai bine de 614.000 de români muncesc în Italia, peste 250.000 de români muncesc în Spania, în jur de 110.000 de români muncesc în Marea Britanie, iar în Irlanda muncesc în jur de 28.000 de români (în jur de 4.000 sunt lucrători pe cont propriu şi aproximativ 24.000 sunt angajatii cu contract de muncă)
Peste 1 milion de români locuiesc în Italia, potrivit măsurătorilor Institutului Naţional de Statistică din Italia
913.405 români locuiesc în Spania
Circa 200.000 de români locuiesc în Franţa,
Peste 20.000 de români muncesc legal în Austria
Aproximativ 15.000 de români locuiesc în Olanda
Aproape 2.000 de români locuiesc în Finlanda
Germania, Elvetia, Belgia, Danemarca si altele????
America de Nord undeva la 1.000.000
America de Sud, Australia si Noua Zeelanda?????
Putem conchide ca doar in Europa ar fi in jur de 5.000.000 de romani, ramasi in afara granitelor din diferite perioade istorice si emigranti. Am mai putea adauga in jur de 1.000.000 doar in America de Nord. Dintre acestia, cred ca nici 1%, din pacate, nu se vor mai intoarce in tară din varii motive, dar poate că cel mai important ar fi tot cel politic, dar acelasi politic care nu a nici acum nici un program, nici o viziune pentru atragerea lor. In schimb facem programe si ne aliniem ca boii-n jug ”viziunilor” globaliste de integrare cu forta a strainilor de neam, doar ca asa-i la moda, corect politic, etc.
terminati cu propaganda asta parsiva ca ne trebuie medici straini, muncitori straini !!!!!!! santeti român sau strain?
santeti vreun tefelist spalat pe creier inconstient sau un ong-ist platit din afara ? nu realizati gravitatea si pericolul?
nu ne este indeajuns patania occidentului „civilizat”?
nu ne trebuie nici un strain !!!
ne trebuie românii nostri goniti printre straini !!!
iar daca nu se poate asta, mai bine lipsa !!!