Domnule profesor Ion Coja, cu tot respectul, apreciez materialul însă privitor la unii termeni utilizați resimt unele reacții de respingere motivate tocmai de valoarea morală a personajelor avute în vedere. Astfel, strădania lor devenită publică de a fura orice, cu orice preț, cât mai mult și de oriunde nu poate fi împiedicată de jenă, rușine, teamă și orice altă reacție firească care ar fi de natură să-i determine ca să se mai abțină de la furat, iar strădania lor de a se îmbogăți cu orice preț nu poate fi stăvilită de o biată jenă, ori de cine mai știe ce reținere morală desuetă așa că, autorii noștri nu dispun de nici o opreliște, indiferent de natura lor la a fura de peste tot, de oriunde și cât mai mult. iar Dumneavoastră, domnule profesor, încă mai contați pe posibila reținere, jenă, rușine ori cine mai știe ce simptom devenit desuet de prea mult timp ? Nu vă critic ci doar mă mir de faptul că, încă mai aveți suficiente resurse morale ca să sperați într-o revenire la normalitate a României ! Din respect pentru Dumneavoastră Vă felicit pentru superbele visuri de care Vă bucurați și cu care încă Vă mai construiți speranțele de viitor.
Cu întreaga mea considerațiune, Col.(rtg)av. Constantin-Ștefan-Șelaru
Citeam postarile tovarasului Hodor si asa am ajuns la postarile Centrului pentru Studiul Istoriei Evreilor din Romania Wilhelm Vilderman …. care descrie lichidarea unei familii de evrei. In primele randuri oricine poate vedeea ca masacrul a fost efectuat cu o mitraliera:
,,Diamant a declarat ca executia a fost facuta din ordinul unui locotenent de jandarmi , Constantin Vornicu , cu o rafala de mitraliera , probabil de pe tancheta .'”
In primul rand jandarmii nu aveau tanchete…. si in al doilea rand de cand jandarmii umblau jandarmii cu tanchete in Iasi ? Bizar. Nici cu armata sovietica in tara dupa 23 august 1944 jandarmii nu aveau tanchete….si dotarea jandarmilor in regimul maresalului Antonescu era la nivel de dezastru total….
Mai jos, e descrisa ,,crima” efectuata cu pusti ZB…..
,,Crima”
,,Dupa ce nimeni nu a venit sa raspunda , militarii au tras in incuietoare si au spart usa cu picioarele, i-au adunat pe toti evreii din casa , i-au jefuit si i-au scos in strada insirandu-i in fata pravaliei ,,Fratii Hirschensohn . Dupa care au tras in ei cu arme ZB.” Cu pusca sau cu mitraliera? Nici cu una si nici cu alta! Raspunsul il vad la final:
,,Nu stim de unde a avut fotografiile , dar e sigur ca le-a pastrat cu mare grija.”
Adica fotografiile au venit din …. Israel dupa un proces sovietic din 1948 pe o relatie sovieto-israeliana din 1948. Mai clar autorul expune clar ideea unei colectii de fotografii venite din Israel in care evreii impuscati fotografiau cum erau impuscati de jandarmii romani. Cum naiba? Falsul pune sub semnul intrebarii inteligenta falsificatorilor : daca evreii erau impuscati de jandarmi cum se face ca evreii ii fotografiau pe jandarmii care ii impuscau pe evrei cand nu exista Mosadul? Cum se face ca executia e descrisa in doua moduri prima cu mitraliera si a doua cu pustile ZB?
Autorul vorbeste de o colectie de fotografii din Odesa si din Iasi in care evreii ii fotografiau pe jandarmii care ii omora pe evrei si stiau ca sunt fotografiati. E noaptea mintii!
„https://www.csier.ro/index.php/204-povestea-corecta-a-unor-fotografii-din-timpul-pogromului-de-la-iasi” />
Nu am reușit să deschid adresa recomandată. Reveniți cu detalii privind fotografiile falsificate la Iași 1941.