PIF
11 aprobate

ioncoja.rox
paperclipss66@gmail.com
86.120.128.43

 

 

Previziunile catastrofale ale dlui Friedman sunt vechi, domnule profesor!

Las aici câteva link-uri pentru a confirma: https://amaflat.ro/sua-ne-ameninta-ori-gaze-de-sist-si-rosia-montana-ori-va-izolam-si-va-paste-razboiul/
Același articol stupid a apărut și pe secțiunea infocivic.ro, care nu mai poate fi accesată, dar care a fost preluat și-n scrierile dnei/dșoarei Maria Diana Popescu: https://necenzuratmm.ro/opiniuni/45757-s-u-a-ameninta-romania.html
https://gandeste.org/politica/ne-amenința-unchiul-sam/47466/ și mizeria continuă și pe alte bloguri.
Toate sunt publicate în 2014-2015!

Întotdeauna, americanii au considerat că rușii folosesc livrarea de gaze fie pentru a face un joc psihologic, fie pentru diverse șantaje politico-economice la nivel de UE. Complet fals! Ne amintim doar de „celebra” „zicătoare” a senatorului de Arizona John McCain: „Rusia este o benzinărie mafiotă cu pretenții de țară”. Chiar și-n Ucraina, după ce guvernul fost depistat cu probe că fură gazul din conductele de tranzit sau că mărește brusc și nejustificat taxele de tranzitare (motive care au condus la construcția unor rute ocolitoare precum Nord Stream 1 și 2), Gazprom a scăzut prețurile la gaz pentru europeni. Dar cum Rusia, începând din 2014 în special, a devenit sursa tuturor răutăților pământului, atunci nu ne mai miră că jurnaliștii rusofobi (desigur la semnalul celor din servicii) de la „Național” sau de la alte „edituri” de nișă scot la interval asemenea „proiecte” imaginare, fanteziste și panicarde, sprijinite de George Friedman, fondatorul think tank -ului Stratfor, oficina CIA în Europa. Lumea încă poate cădea ușor în capcanele manipulării, fiindcă fie n-are timp să studieze, să se informeze, fie n-o interesează, fie este condusă de prejudecăți. Mereu am fost de părere ca România, având neșansa – ca poziționare geografică – unor vecini disproporționat de mari și de puternici, să întrețină relații de bună vecinătate și cu Federația Rusă, nu numai cu occidentalii. În fond, nu cred că ar fi omorât pe cineva dacă am fi păstrat o decență în legătura dintre state. Dar… asta-i o altă poveste, care nu face obiectul subiectului de față!

*

Nota redacției – De acord. Dar e bine să știm și ce este în capul acestui Friedman, căci mai sunt și alții care gândesc la fel. Vezi procesul statului român cu canadienii de la Roșia Montana.