Octombrie 23, 2025

DECLARATIE COMUNA ALIANTA FAMILIILOR DIN ROMANIA SI PRO-VITA BUCURESTI

Pe 8 octombrie 2025 Pro-Vita Bucuresti si Alianta Familiilor din Romania au comemorat 20 de ani de activitati publice in sprijinul familiei si al vietii copiilor nenascuti. Intrunirea a avut loc in Parlamentul Romaniei si la ea au participat zeci de persoane din societatea civila si zeci de parlamentari. La finalul Conferintei, participantii au semnat o Declaratie Comuna cu urmatorul text.

***

REZOLUTIA CONFERINTEI „PRETUL VIETII”: Adoptatã la Bucuresti, în data de 8 octombrie 2025, în cadrul conferintei organizate la Palatul Parlamentului de Institutul de Studii Politice Conservatoare „Mihai Eminescu”, în parteneriat cu Alianta Familiilor din România si Asociatia Pro-Vita.

Preambul

Noi, participantii la conferinta „Pretul Vietii”, reuniti în Parlamentul României, constienti de criza demografică profundã prin care trece natiunea română si de degradarea valorilor morale si familiale, declarăm că protejarea vietii, sprijinirea familiei si respectul pentru demnitatea umană trebuie sã devină priorităti fundamentale ale statului român.

Constatăm cu îngrijorare:

* scăderea accentuată a natalitãtii si banalizarea avortului ;

* destrămarea familiilor si emigrarea masivă a tinerilor;

* promovarea ideologiilor care subminează rolul natural al familiei, al mamei si al tatălui;

lipsa de politici publice coerente pentru sprijinirea familiilor numeroase si a mamelor.

Art. 1 – Dreptul la viată

Afirmăm cã viata umană începe din momentul conceptiei si trebuie protejatã prin toate mijloacele legale, morale si culturale. Solicităm statului român sã adopte politici publice care sã promoveze cultura vietii si sã sprijine femeile aflate în crizã de sarcină.

Art. 2 – Familia

Subliniem că familia întemeiată pe căsătoria dintre un bărbat si o femeie reprezintã celula de bazã a societătii si fundamentul moral al natiunii române. Cerem consolidarea protectiei juridice, economice si sociale a familiei.

Art. 3 – Responsabilitatea fată de generatiile viitoare

Chemăm autoritätile statului, institutiile educationale si culte sã colaboreze pentru formarea unei culturi a responsabilitätii fată de viată, copii si viitorul natiunii române.

Art. 4 – Angajament comun

Semnatarii acestei Rezolutii se angajează sã colaboreze pentru:

* promovarea unei legislatii favorabile vietii si familiei;

* sprijinirea educatiei pro-viată si pro-familie;

* combaterea ideologiilor care relativizeazã valoarea vietii si a demnitãtii umane.

ARTICOLUL 16 DIN DECLARATIA UNIVERSALA A DREPTURILOR OMULUI

Articolul 16 din Declaratia Universala a Drepturilor Omului afirma: „Cu incepere de la implinirea virstei legale, barbatul si femeia, fara nici o restrictie in ce priveste rasa, nationalitatea sau religia, au dreptul de a se casatori si de a intemeia o familie. … Familia constituie elementul natural si fundamental al societatii si are dreptul la ocrotire din partea societatii si a statului”. Familia romana isi cere drepturile. Aceste drepturi le pledam, le-am pledat din 2006 incoace, si vom continua sa le pledam. Sunt cele mai pretioase dintre drepturi dar si cele mai abuzate azi. Pretuiti-le!